Často sa pri svojej práci stretávam s názorom, že cudzí jazyk sa dá dobre zvládnuť naozaj iba dlhým pobytom v zahraničí. Akoby si ľudia mysleli, že keď budú v krajine, v ktorej sa jazykom hovorí, naučia sa ho nejako mimochodom, sami od seba a zrazu sa zobudia a budú ho ovládať.

Rovnako často vnímam aj udivené reakcie ľudí, ktorí len ťažko uveria, že za znalosťou jazyka môžu byť ukryté roky štúdia, praxe, kontaktu s angličtinou na Slovensku, ale žiaden pobyt v zahraničí. A najväčším prekvapením bývajú stretnutia s tými, ktorí sa vrátia po rokoch z Anglicka a prídu si urobiť akože formalitu vo forme štátnych skúšok, pretože majú angličtinu v malíčku. No a pri prvom testovaní zistia, že angličtina ovláda ich a nie oni ju.

Kde je teda pravda? Ak ste úplný začiatočník, nikdy ste do kontaktu s cudzím jazykom neprišli a rozmýšľate o tom, že pôjdete pracovať do zahraničia a tam sa jazyk na Vás „nalepí", veľmi rýchlo na to zabudnite. Jediné, čo sa na Vás nalepí bude absolútny chaos a pocit, že sa jazyk nikdy nedokážete naučiť. Ako aj, keď neviete kde začať? Efektívnejším riešením je získať základy jazyka na Slovensku a potom sa už s akou takou znalosťou vydať do zahraničia. V takomto prípade, keď už máte na čom stavať, sa pokroku dočkáte. Najlepší je však asi dlhodobejší jazykový pobyt, v ktorom sa spája štúdium v jazykovej škole a vplyv prirodzeného prostredia na Vás. Prostredie je dôležité z hľadiska Vášho okamžitého kontaktu s nadobudnutými vedomosťami aj z hľadiska získavania sebavedomia pri komunikácii v cudzom jazyku. Jazykové školy v zahraničí sú ale finančne veľmi náročné.

Ak finančné možnosti na 6 -12 mesiacov jazykového pobytu nemáte, nie je to žiadna tragédia. Presvedčenie, že cudzí jazyk sa na Slovensku nenaučíte je naozaj iba mýtus. Keď si vyberiete dobrú jazykovú školu, budete sa jazyku venovať a máte trochu talentu, dostanete sa oveľa ďalej ako mnohí, ktorí v cudzine žijú roky a ich vyjadrovanie nemá s naozajstnou znalosťou jazyka veľa spoločného. K tomu všetkému máte k dispozícii množstvo materiálov na internete, môžete pracovať s médiami z celého sveta z pohodlia svojho domova. Môžete pozerať filmy, čítať noviny, komunikovať s ľuďmi zo zahraničia. Stačí sa iba štúdiu venovať pravidelne a naozaj svedomito. Argument, že jazyk neviete, pretože ste nemali možnosť cestovať, nie je v žiadnom prípade opodstatnený.